Trénink a výcvik Sibiřského Husky

Trénink a výcvik – obecné zkušenosti

siberian_husky_nase_smecka

U Haskounů je potřeba začít s výchovou a zaměstnáváním včas, protože to, co zanedbáte u štěněte nebo v raném mládí, již těžko budete později napravovat a neposlušnost či zlozvyky získané v tomto období budou Vám a Vašemu okolí komplikovat život pěknou řádku let. Pokud totiž Huskyho dostatečně nesocializujeme a nevychováme, tak se z něj stane nezávislý vlk, který si bude prostě dělat, co chce. Pokud ale již od malého štěněte poskytnete svému Huskymu dostatek času, dostatek trpělivosti a důslednou výchovu založenou na pozitivní motivaci, tak se z vás dvou stanou parťáci na dlouhou dobu a zažijete se svým Huskym spoustu úžasných zážitků nejen ve sportu, ale také v kruhu rodiny, kde se cítí moc dobře, protože opravdu miluje své páníčky, pokud se mu dává dostatek lásky, to ale samozřejmě neplatí jen pra Haskouny, ale také pro lidi a prostě obecně 🙂

Z vlastní zkušenosti bych napsal, že nejdůležitější je mít opravdu parťácký vztah s každým členem smečky, protože to je základ k správnému výcviku jak jednoho psa, tak celé smečky, protože i když je Husky pes tvrdohlavý, tak musí svého pána uznávat. Druhým nejdůležitějším prvkem tréninku a výcviku je pak důslednost, protože když už to Huskymu trvá trošku déle, tak je potřeba vydržet, protože jinak si zvykne na to, že si může dělat co chce, a to je potom náš konec. Třetím bodem je pak neustálé opakování a trénování spolu s pevnými nervy.

S výcvikem běhacích povelů začínáme až poté, co se malý Husky naučí základní povely „ke mně“, „zůstaň“, „nesmíš“ …. My učíme Haskouny i „sedni“ a kombinaci všech předchozích. Poté, co zvládne tyto základní povely a zvykne si na to, že má svého pána a nemůže si dělat vždy jen to, co si usmyslí, začínáme s učením musherských povelů – to bude v cca půl roce, můžeme začít s delšími procházkami a lehkým během, Husky však nesmí tvrdě tahat, protože ještě nemá vyvinutou kosterní soustavu a mohli bychom mu také ublížit. Zkušení musheři zapřahají Haskouny do spřežení, které tahá zátěž od 15 měsíců, kdy je pes úplně dospělý. V tomto mezidobí však můžeme běhat s Haskounkem či jezdit na kole či bruslích jen „pro zábavu“ a postupně nabírat svalovou hmotu.

krmím s láskou

Používáme mezinárodní povely pro povel vpřed „go“/gou/, stůj „whoa“/hou/, vlevo „ho“/hó/, vpravo „gee“/dží/. To jsou základní povely, ke kterým ještě přidáme povel pro zpomalení (nemá mezinárodní vyjádření) – používáme „zpomal“ a povel pro jízdu rovně – „rovně“ nebo anglicky „straight“. Pro otočení celého spřežení v požadovaném směru používáme například český výraz „zpátky“ nebo „zpět“ v kombinaci s povely „gee“ nebo „ho“, ale to už je mistrovský kousek pro učení povelů. Haskouni mají tyto povely tak nějak zažité v genech a nedělá jim problém jejich učení a vzájemná kombinace (na rozdíl od těch základních, které někdy odmítají splnit, protože svoboda je pro ně mnohem důležitější :-).

Husky je pes smečkový a je nutné dodat také to, že nový člen smečky se dobře učí od starších a zkušenějších nejen dobré věci, ale také všechny zlozvyky. Proto pokud se Vám nepovedlo to, co byste si představovali u prvních pejsků, které cvičíte a vychováváte, tak o to více budete muset zabrat u těch ostatních.

Pokud si s něčím nevíte rady, volejte svému chovateli, od kterého jste si štěně pořizovali, určitě Vás neodmítne a bude rád, že s pejskem zodpovědně pracujete, případně pište na specializované servery o sportu psích spřežení, kde se můžete setkat se spoustou zkušenějších chovatelů a musherů než jste třeba vy.

Výcvik běhání ve spřežení – zkušenosti

siberian_husky_nase_smecka

Běhání ve spřežení mají Haskouni prostě v krvi. Samozřejmě, že pokud si pořizujete svého prvního Huskyho, bude s ním více práce, než u dalších štěňat, které přijdou do vaší smečky později a mohou se naučit vše od starších a zkušenějších. Povely a jiné základní věci se učí opravdu rychle a pak už je to jen o počtu naběhaných kilometrů a trpělivosti s Haskounem či celou smečkou. Samozřejmě jezdit na kole s jedním psiskem je v pohodě, s dvěma také, ale už nastávají první problémy a ukáže se zde zkušenost mushera, to už totiž začínají první pády a s rostoucím počtem psů pak vzrůstá i jejich závažnost (jen vlastní příklad a zvířátka na trati :-). Pokud také chcete mít vícehlavé spřežení, tak také často budete potřebovat pomoc někoho dalšího, aby spřežení mohlo bez problémů na trať, takže pomoc rodiny by měla být samozřejmostí.

Pokud to se sportem psích spřežení myslíte vážně, tak zodpovědně vybírejte chovatele a rodiče vašeho nového štěněte. Věřím tomu, že jsou pryč časy, kdy se Haskouni „vyráběli“ pro business a dnes byste měli mít velkou jistotu toho, že pokud kupujete Huskyho s PP z nějaké chovné stanice, je to vždy lepší varianta, než pořizovat pejska bez papírů za pár korun. Z vlastní zkušenosti moc dobře vím, že připlatit si za kvalitního psa se opravdu vyplatí, ale také přiznávám to, že je to samozřejmě otázka financí. Proto pokud nechcete závodit a chcete mít svého Huskyho jako volnočasovou aktivitu bez závodních ambicí, není to samozřejmě podmínkou.

Husky je pes velice aktivní a potřebuje každodenní pohyb, nedělá mu problém bydlet v obýváku na gauči, ale proběhnout se s páníčkem na kole, tak to i takový „gaučák“ dá přednost sportu před válením se doma. Tak jak je Husky pes nenáročný na péči, tak přesný opak se týká právě běhání, to je pro něj nezbytnost a tak jako se někteří lidé občas ptají, jestli to není týrání zvířat, já k tomu dodávám to, že Husky je pes svobodný a nezávislý a všichni zkušení musheři mi potvrdí, že když prostě pracovat a utíkat ve spřežení nechce, tak to také neudělá a bude to prostě jednoduše flákat 🙂

Se sportem souvisí také klimatické podmínky, Husky v plné zátěži nemůže běhat při vysokých teplotách, obecně se doporučuje běhat při teplotách nižších než 15 stupňů – vyšší teploty totiž Haskouni jen těžko snášejí, takže se musí trénovat s rozumem, případně vyrážet často brzo ráno, resp. zvolnit fyzickou zátěž. I přesto, že Haskouni mají přes léto zpravidla prázdniny, tak když se ochladí, tak s nimi vždy vyrážíme ven, aby se zabavili a užili si trochu sportu – vše samozřejmě s mírou. Pokud je teplo Vám, tak Huskymu bude ještě větší, protože má prostě kožich – proto volíme procházky jen pro zábavu a ne s fyzickou zátěží.

krmím s láskou

Plný trénink začínáme na podzim na přelomu září a října, kdy volíme kratší tratě a s postupující běhací sezónou pak trasy prodlužujeme, případně zvyšujeme zátěž, aby Haskouni nabrali dostatek svaloviny. Délku tratě vždy volíme podle unavenosti psů. Pokud jsou v pohodě a mají chuť a sílu zrychlovat, tak můžeme trasu prodloužit. Naopak pokud jsou znatelně unavení a v žádném případě nejsou ochotni zrychlit na naše volání, tak délku tratě zkrátíme. Haskounům vyhovuje to, když mohou vyrazit každý den, to samozřejmě záleží na vašich časových možnostech, ale trénovat, pokud to se sportem psích spřežení myslíte opravdu vážně, byste měli minimálně 4x týdně. Podle místních možností se snažte trasy také různým způsobem kombinovat, aby psiska trénink více bavil. Kombinujte také běh, kolo, procházky, běžky a samozřejmě tahání saní či tříkolky, aby si to pejsci vždy užívali. Bavit to ale musí samozřejmě i Vás 🙂